בדף זה אציג לפניכם תשובות לשאלות נפוצות בנושאי הסרת שיער IPL ,הסרת שיער אינפרא אדום, הסרת שיער באולטרא סאונד, הסרת שיער באפילציה, שילוב טכנולוגיות בהסרת שיער, אקנה/ פצעי בגרות, טיפול באקנה /פצעי בגרות, גורמים לאקנה/ פצעי בגרות, הצטלקות בעקבות אקנה, טיפול בפוסט אקנה, טכנולוגיות מתקדמות לטיפול באקנה /פצעי בגרות, הבהרת כתמי עור /פיגמטציה, פילינג / קילוף וחידוש העור, מיצוק העור ועוד.

ראשית, חשוב לאזן את העור ע"י טיפול נכון כדי שלא יפתח פצעי אקנה נוספים היכולים לגרום להצטלקות נוספות. רצוי להימנע מטיפול בצלקות כל עוד האקנה פעיל, רצוי להיעזר בכלים שיש לקוסמטיקאית הרפואית כיום ולבצע מספר טיפולי פנים ולהגיע למצב בו העור מאוזן ולא מייצר פצעי אקנה, במיוחד אקנה וולגריס – סוג האקנה המותיר צלקות.

טיפול בצלקות הנגרמות מאקנה / פצעי בגרות לרוב אינם מעלימים לחלוטין את הצלקות, אך ניתן לטשטש אותן, הסיבה לכך היא היווצרות רקמה מצולקת כתוצאה מפגיעה בשכבה הבזלית. בשכבה זו נוצרים תאים חדשים וחשוב למנוע את היווצרותם של פצעים נוספים שיגרמו להצטלקות חדשה של העור.

בסימנים אדומים וחומים בפנים (פוסט אקנה) יש כיום פתרונות יעילים: שימוש בחומרים בעלי השפעה קרטוליטית (מקלפים/ממיסים) ושימוש במקביל בחומרים ממשפחת מדכאי המלנין (החומר הקובע את צבע העור השיער ועוד). להבהרת כתמי העור החומים, ניתן להעזר כיום בחומרי פילינג המכילים חומרים פעילים הגורמים לקילוף משמעותי שיעזור גם למראה אחיד של העור לאחר אקנה. באמצעים המתקדמים שיש כיום לקוסמטיקה הרפואית ניתן להציע ולהעניק פתרונות יעילים לפוסט אקנה, אך כשמדובר בהצטלקות העור יש לפנות לרופא פלסטיקאי, דרמטולוג או רופא העובד בתחום האסתטיקה הרפואית .

לפניכם הטיפולים המקובלים לצלקות ברפואה :

*קילף העור- פילינג באמצעות CO2 לייזר לצלקות אקנה עמוקות.

*פילינג כימי לצלקות אקנה שטחיות.

*לצלקות אקנה מורמות משתמשים לעיתים ב Cryosurgery הקפאה של השכבות העליונות בעור פרוצדורה זו גורמת להופעת שלפוחיות ולעיתים גורמות לגודל הצלקת להצטמצם. במקרים של צלקות אקנה שקועות מאוד ניתן להיעזר בהזרקה של חומרי מילוי. כאמור, צלקות אקנה ניתן רק לשפר. לעולם העור לא יהיה חלק לגמרי, וישוב לקדמותו ב- 100%, לכן חשובה מאוד מניעה וטיפול בעור הנוטה לאקנה.

בלייטשיר ובכל סוגי הלייזר ומכשירי ה IPL הטובים ניתן להגיע עד כ80 % דילול ב הסרת שיער, תלוי באזור הגוף המטופל.הבעיה מתחילה כאשר השערה כתוצאה מטיפול יעיל להסרת שיער הופכת ליותר ויותר דקה, ז"א מכילה פחות פיגמנט דבר הדרוש להולכה של האור לתוך אל זקיק השערה . כאשר אין מספיק פיגמנט אין תוצאות מעבר לשימור המצב הקיים במיוחד בעור כהה כאשר האנרגיה האופטית מתפזרת גם על העור הכהה לכן מלבד איבוד ההולכה האופטית על שיער דק בעל מעט פיגמט המקרה זה האנרגיה האופטית (אנרגיית אור) מתבזבזת גם על העור הכהה וכתוצאה מכך אין התקדמות בהסרת השיער. מכשיר ה SELECTIF PRO נותן מענה לכל סוגי השיער בכל אזור הגוף ועובד על אנרגיית אולטרה סאונד ללא כאב ואינו תלוי בפיגמנט השערה, ניתן לבצע בו גם הסרת שיער לבן, ג'ינג'י והסרת השיער אינה תלויה בעובי ובצבע השערה. בהחלט עובדים איתו להשלמת הסרת שיער בכל אזורי הגוף לאחר טיפולי לייזר או הסרת שיער IPL.כאשר אני מחליטה שאין תועלת יותר מהסרת שיער באנרגיה אופטית. אני ממליצה ללקוחותיי לעבור לאפילציה או לSELCTIF PRO , כאשר האולטרה סאונד הוא בעדיפות ראשונה מאחר והעבודה מהירה פי 5 מעבודה באפילציה ,במיוחד בעור כהה הנוטה לפיגמנטציה – כתמים בעור כתוצאה מאפילציה בעור כהה.

שאלה הנשאלת רבות ואני רואה חשיבות רבה להבנת ההבדל בין פילינג עמוק הנעשה אך ורק ע"י רופא לבין לבין פילינג המבוצע ע"י קוסמטיקאית רפואית.

ובכן המושג פילינג עמוק השגור בפי קוסמטיקאיות רבות , נאמר מחוסר הבנה בסיסית של מבנה העור וחדירות הפילינג לעור בקוסמטיקה הרפואית.

למעשה קוסמטיקאית רפואית מבצעת קילוף משמעותי שאמנם גורם לפילינג ולהשלה של שכבות עור, אך זהו אינו פילינג עמוק. המושג "קילוף משמעותי" הוטמע בשנים האחרונות ע"י בתי הספר לקוסמטיקה רפואית כגון בית הספר של חוה זיגבויים, כדי שקוסמטיקאיות רפואיות מקצועיות יבינו את ההבדל ואף יסבירו אותו נכונה ללקוחות. לגבי צלקות : צלקות שהן עמוקות מאוד לא יוסרו לגמרי אפילו לא ע"י פילינג עמוק אלא רק יטושטשו.גם ע"י קילופים משמעותיים" ניתן רק לטשטש צלקות , הדבר תלוי בגילך וביכולת עורך ליצור תאים חדשים. צר לי לאכזב , אך תיאום ציפיות חשוב יותר.

כפי שכתבתי המושג פילינג עמוק לא מובן נכונה כהלכה הן בציבור הרחב ולצערי, גם בין ציבור הקוסמטיקאיות והקוסמטיקאיות הרפואיות. ביצוע פילינג עמוק גורם לפצע עד עומק הדרמיס, הפילינג יכול להתבצע בשיטות שונות : חומצות למינהן, לייזר או שיוף, כל רופא והעדפתיו.בתחום הקוסמטיקה הרפואית:הקוסמטיקאית הרפואית מבצעת " קילוף משמעותי" שגם הוא פילינג , פילינג שיכול להראות לעין לא מקצועית עמוק למדי ,הקילוף יכול להראות לפעמים חום ועבה ,אך זאת בגלל סיבות שונות, הנפוצה ביותר היא ביצוע "קילוף משמעותי" על עור מוזנח שצבר הרבה תאים מתים.או על עור המכיל הרבה תאי מלנין (התאים האחראיים על צבע העור) עור שצבר פיגמנטציה -כתמי עור בשכבות עליונות ועוד סיבות רבות ומגוונות. בקילוף משמעותי עובדים רק בשכבת ה"אפידרמיס" ולא מגיעים בשום פנים ואופן ל"דרמיס".העור בנוי משלוש שכבות האפידרמיס: השכבה העליונה הנראית לעיין, למעשה אנו רואים רק את השכבה הקרנית שכבה שמתחלפת ומתחדשת כל הזמן .בשכבה זו האפידרמיס יכולה קוסמטיקאית רפואית לבצע "קילוף משמעותי" – פילינג. השכבה האמצעית היא הדרמיס: בדרמיס נמצאים כלי הדם המזינים את העור, בלוטות הזיעה המפרישות זיעה, בלוטות החלב המפרישות חומר שומני שמכסה את העור, וזקיקי השערה. מתחת לדרמיס מצוי ההיפודרמיס שהיא שכבת השומן של הגוף ומשמשת לבידוד ולשמירה על חום הגוף.לסיכום קוסמטיקאית רפואית יכולה בהחלט לשפר את מרקם העור לתת זוהר לעור לטשטש קלות בלבד צלקות ותת לעור חיות וברק.

חשוב להבין את הטכנולוגיות השונות שמטרת כולן היא להגיע לזקיקי השיער ולצרוב את נימי הדם המזינים את השערה.

כשמדובר בהסרת שיער בלייזר או IPL פיגמנט השערה (שחור, חום כהה) הכרחי כדי שקרני האור יגיעו לזקיק השערה לכן טיפולים אלו מתאימים לשיער עבה וכהה ומפסיקים להיות אפקטיביים כאשר לאחר סדרת טיפולים השיער שנותר הוא דק ופלומתי זו אחת הסיבות שניתן להגיע לתוצאות של עד 80% ולא יותר (סיבות נוספות הן הורמונליות).במקרים בהם השיער פלומתי מידי או באזורים הורמונליים לא כדאי לבצע הסרת שיער באנרגיה אופטית -קרן אור , לטיפול הסרת שיער לא יהייה שום אפקט.

באפילציה מחדירים מחט דקיקה לזקיק השערה ללא תלות בצבע או עובי השערה כאשר המטרה היא לצרוב את נימי הדם המספקים חמצן הדרוש לצמיחת השיער, שיטה ותיקה מאוד אך איטית יחסית ולא כל אחד מסוגל לסבול את הכאב.

סלקטיף פרו פותח כדי לתת מענה לסוגי שיער שלא מגיבים ללייזר וIPL ללא תלות בצבע השיער או עוביו מטפל בכל סוגי השיער לבן פלומתי ג'ינג'י ושחור וללא כאב.

בשיטה זו נעשה שימוש בטכנולוגיית אולטרה סאונד שיש לה שימושים רבים ברפואה בתעשייה ברפואה ובקוסמטיקה הרפואית. גלי אולטרה סאונד חזקים משמשים גם לטיפולים כגון ריסוק אבנים בכליות וטיפול בגידולים.

טווח האולטרה סאונד הוא רחב לשימושים רפואיים שונים: מהירות בעצם האדם 3400 לשנייה

מהירות ברקמה רכה -1500 מטר לשנייה

מהירות הקול באוויר- 330 מטר לשנייה

מהירות הקול לפגיעה בזקיק השיערה 1800 מטר לשניה.טיפול הסרת שיער ע"י SELECTIF PRO הינו בטוח משום שגלי גלי הקול אינם נעים מחומר אחד למשנהו, האנרגיה נשארת בחלל השערה גורמת לפגיעה בנימי הדם ללא פגיעה ברקמות המקיפות את זקיק השערה.

לסיכום הסרת שיער בלייזר וIPL המתבייתים על פיגמנט מתאימה להסרת שיער עבה וכהה לשם הסרת שיער נעשה שימוש באנרגיה אופטית (אור)

הסרת שיער ע"י אפילציה אוסלקטיף פרו מתאימה לכל סוגי השיער, בהסרת שיער ע"י אפלצייה השימוש הוא בחשמל – אלקטרוליזה.

בסלקטיף פרו השימוש הוא באוטרה סאונד – גלי קול.

כיום גם בהסרת שיער ע"י אפילציה לא ניתן להבטיח באמינות הסרת שיער לצמיתות, אותן שיערות שטופלו בהצלחה לא ישובו לצמוח אך יש להתחשב בכך שכיום מוסיפים הורמונים למזונות שאנו אוכלים , כמו כן נשים צעירות הסובלות מבעיות הורמונליות גופן מייצר זקיקי שיער חדשים , נשים מתחילת גיל המעבר מייצרות זקיקי שיער חדשים באזורים הורמונליים, כמו כן הורמוני דחק משפעים על בלוטת יותרת הכיליה וההשפעה לעיתים היא יצירת זקיקי שיער חדשים.

רטין A הוא תכשיר רפואי שגורם לשיגשוג ובניה של קולגן ואלסטין בדרמיס ובכך תורם למיצוק העור, אך חלק גדול מהמשתמשות בו סובלות מגירוי בעור ומאדמומיות ואצל כל המשתמשות בו לאורך זמן יופיעה קומפרוז – נימי ד ם בולטים כפי שקרה אצלך.

את מרגישה רפיון בעור הפנים וחשוב לך מיצור העור, סרום אסטר ויטמין C שהציעה לך הקוסמטיקאית הרפואית, הוא אכן אחד החומרים שיכולים לחדור את קרום התא מאחר והוא מופיע בפזה שומנית משמעות הדבר שיש ביכולתו לחדור לקרום התא שמורכב בעיקר משומן. אסטר ויטמין C הוא נוגד חימצון ומגן על העור מפני פגיעה של רדיקאלים חופשיים. רדיקלים חופשיים

גורמים לנזקים גדולים בגופנו ובעורנו. ולנוגדי חימצון כמו ויטמין C יש יכולת לעצור את שרשת החימצון ובכך לתרום לבריאות העור.כמו כן אסטר ויטמין C ממריץ פעילות של תאים פיברובלסטיים וגורם לשגשוג ובנייה של קולגן ואלסטין ובכל תורם למיצוק העור, אך בגילך לא די בכך ולכן אמליץ על חומרים פעילים נוספים נוספים שלהם תרומה גדולה למיצוק העור

לדוגמא: מטריקסיל 3000 שהוא פפטיד ביוממטי ,הפפטידים המיועדים לחידוש העור מעודדים יצור קולגן, חומצה היילרונית ופרוטאוגליקנים ששומרת על תכולת המים בעור. פפטידים מעכבים יצירת קמטים ומשפרים מראה של קמטוטים קיימים, מטרסיל 3000 שהתגלה בשנת 1992 נחקר מאז ע"י גורמים שונים, שאחד מהם הוא יצרנית התרופות והקוסמטיקה Procter & Gamble. והפכה אותו לחומר קוסמטי למיצוק העור ולהצערת העור.

כמו כן יש את הרטינול שמסייע ליצור תאי עור בריאים מעלה את כמות הקולגן האלסטין שתורמים למיצוק העור והחומצה ההיילורונית שמקנה לעור לחות, כמו כן רטינול הוא נוגד חימצון טוב. משפיע ומעודד תחלופת תאים תקינה רטינול הוא חומר קרטוליטי המעודד קילוף נשירת תאים ובניית תאים בריאים ובכך תורם לחידוש העור ומיצוק העור. שימוש ברטינול גורם לעור חלק בריא נראה רטינול מסייע בשיפור קמטוטים קלים ובמידה מסויימת עוזר להבהרת כתמי עור וכמובן למיצוק עור הפנים.כמו כן הוא תחליף נהדר לאלו שכמוך אינן מסוגלות לסבול רטין A ואינו גורם לקופרוז – נימי דם בולטים. למיצוק העור וחידוש העור מומלץ לשלב אסטר ויטמין C מטרסיל 3000, רטינול, חומצה אלפא ליפואית וחומצות אלפא וביתא הידרוקסיות וכמובן לחות המתאימה לעור הפנים ושוב אזכיר את חשיבות השימוש בתכשיר טוב להגנה מפני השמש.

טיפול בקופרוז / נימי הגם הבולטים שהופיעו על פניייך נעשה במכשור מתקדם מבית סינרון במכשיר הE- STYLE באפליקציית סקין רג'ובינשיין במקרה של קופרוז שילוב IPL עם גלי רדיו גורם לחימום והקרשה של נימי הדם הטיפול נעשה בסדרה של כ6 טיפולים אחת לחודש ומטיפול לטיפול רואים פחות ופחות נימי דם בולטים/ קופרז על הפנים.

לE-STYLE אפלקצייה נוספת המיועדת לטיפול ברפיון העור ולמיצוק עור הפנים גורמת לשגשוג של קולגן אלסטין וחומצה היילהרונית גם טיפול זה נעשה בסדרה מייד לאחר טיפול הסקין רג'ובינשיין. לסיכום שילוב טכנולוגיה חכמה ומתקדמת והתאמת החומרים שהוזכרו יתרמו רבות לעורך ללא התערבות ניתוחית.שילוב התכשירים הפעילים עם הטכנולוגייה הטובה ביותר תטפל בקופרוז שעל פנייך תגרום לחידוש העור ולמיצוק העור עורך יראה אחיד יותר וצעיר יותר.

במקרה שלך חשוב לפנות לבירור הורמונאלי כדי לשלול חוסר איזון הורמונלי הגורם לאקנה , אקנה חוזר אצל בנות לעיתים רבות מראה על בעיה הורמונאלית.לכן אני מליצה בחום לפנות לאנדרוקרינולוג: רופא שמומחיותו היא המערכת האנדוקרינית כך שהבדיקה תהייה יסודית ומקיפה.

המלצה שניה : לפנות לגניקולוג כדי לשלול שחלות פוליצסטיות , בנות רבות סובלות מכל ללא מודעות לאפשרות במקרה של שחלות פוליסטיות הגוף מפריש הורמונים אנדרוגנים הגורמים לאקנה.

אני מבינה מדוע את מסתירה את בעיית האקנה ע"י מריחת מיקאפ אז זה לא פתרון טוב ואסביר: עור הסובל מאקנה צריך "לנשום" בלוטות חלב הנסתמות ע"י תכשירים לא מתאימים דבר המחריף מצבי אקנה. לכן גם אמליץ על שימוש בחומר קרטוליטי(מקלף/ממיס) המתאים לאקנה הורמונאלי , ברוב המקרים אזלייט של חברת ביופור עם הדרכה אישית מביא לשיפור משמעותי. ישנם עוד תכשירים מתחום הקוסמטיקה הרפואית אך לשם התאמה עלייך לעבור אבחון מקיף.

כמו כן אני מאוד ממליצה על טיפול באור כחול – פוטותרפיה לאקנה אורך גל האור הוא כ 440 נומטר ופוגע בחידק האקנה.

כמובן שאת הטיפול המתאים לאקנה שלך יהיה ניתן להתאים רק לאחר אבחון מסודר.