מלנין, עיניים ירוקות, שמש, ומה הקשר ביניהם?

המלנין הוא פיגמנט חום- שחור המופרש מתאים בשכבת האפידרמיס (שכבת התאים החיצוניים ביותר בעור שלנו, שתפקידה להגן על השכבות העמוקות יותר) הנקראים מלנוציטים.

תפקידו העיקרי של המלנין בגופינו הוא לספוג את הקרינה העל- סגולה, יותר נכון לבלוע אותה. כך הוא מגן על גופינו ועורנו מפני הקרינה. ככל שאנו נחשפים יותר לשמש ישירה, כך מפרישים המלנוציטים יותר מלנין והופכים את עורנו לכהה יותר, וקיבלנו את השיזוף. המלנין נמצא בעיקר בעור, אך מצוי גם בשיער ובעיניים. צבע עיניים ירוק או כחול מעידים על ריכוז נמוך של מלנין.

השומות, הנמשים והכתמים בעורנו הם תוצאה של הצטברות אותו המלנין באזור מסוים. ככל שריכוז המלנין עולה בעור, בעיניים ובשיער, כך אזורים אלו הולכים ומתכהים. בעלי עור בהיר הם בעלי ריכוז מלנין נמוך יותר בעור, ולכן ההגנה שהגוף מספק מפני קרינת השמש יורדת ככל שאנחנו בהירים יותר. בעלי עור בהיר צריכים לתת תשומת לב יתרה לזמן השהייה שלהם בשמש, טווח השהייה, באילו שעות (שמש ישירה בין 14-16) וכיו"ב. בכל מקרה, רצוי להגן על העור בעזרת קרם הגנה מפני השמש, שרוולים ארוכים, כובע רחב שוליים ומשקפי שמש. הנמשים/בהרות השמש וכתמים על פני העור שכיחים יותר אצל בעלי העור הבהיר, לאחר חשיפות לשמש, במקומות בהם ריכוז המלנין גבוה יותר, בד"כ באזורי הפנים, הכתפיים, הצוואר וכפות הידיים.

הנטייה לפתח נמשים, שומות וכתמי עור היא בעיקרה תורשתית, אך ניתן להקטין את הסיכונים לטווח קצר וארוך, ע"י הימנעות מחשיפה לאור/קרינת שמש עזה ויוקדת. כיום, עם התפתחותן של טכנולוגיות ומכשור חדישים, ניתן לטפל בנמשים ובהבהרת כתמי עור ביתר יעילות והתוצאות מדהימות. אחת הטכנולוגיות האפקטיביות והאידיאליות לטיפול היא באמצעות מכשיר ה- E STYLE  בטכנולוגית ה – elos, הלוקחת אותנו כמה צעדים קדימה, ומשאירה מאחור שיטות מיושנות.

לקריאה נוספת על אודות מכשיר ה- E STYLE  בטכנולוגית ה – elos.

במקרים מסוימים של פיגמנטציות (כתמים- נמשים),  נשלב תכשירים נוגדי פיגמנט וטיפולי פילינג למקסום הטיפול הטכנולוגי, להשגת תוצאות אופטימאליות. חשיפה לאור השמש היא בריאה במינון הנכון, היא עוזרת בתהליך הייצור של ויטמין D  החיוני לבריאותנו. אין צורך לחשוף את כל גופינו ושהות של 10 דקות ליום מספקת בהחלט. מעבר לכך, רצוי להימנע מחשיפת יתר לשמש ישירה, ולארגן את יומנו כך, שאת שעות השמש הקריטיות נשאיר בחוץ. מומלץ ורצוי להתאים קרם הגנה לעורנו, להשתמש במסנני קרינה ובמייקאפ בעלי אחוז חסימה מספק מפני קרני השמש.

בכל מקרה של חשש או תהייה, יש להתייעץ עם קוסמטיקאית רפואית או רופא עור המוסמכים לאבחן ולהעניק טיפול הולם המתאים לסוג העור שלכם. הטיפול המותאם והאידיאלי  משתנה בהתאם למצב הפיגמנטציה, היסטוריה של חשיפה לשמש, גנטיקה וכיו"ב. אבחון מקצועי יקבע האם הטיפול הינו קצר טווח או ארוך טווח. היו חכמים בשמש (גם כשהיא לא ממש נראית לעין, היא שם) 🙂